باکو میزبان پنجمین کنفرانس بین المللی زنبورداران است

به گزارش خبرگزاری ترند، با اشاره به وزارت کشاورزی، پنجمین کنفرانس بین المللی زنبورداران آذربایجان در تاریخ ۲۶ تا ۲۷ ژانویه در باکو برگزار می شود.نمایندگان آلمان، ترکیه، روسیه، اوکراین و گرجستان برای به اشتراک گذاشتن تجربه خود با زنبورداران محلی در این کنفرانس حضور خواهند داشت.نمایندگان سازمان های دولتی، انجمن های عمومی و بازرگانان نیز در این رویداد حضور خواهند داشت.

تصویری از یک شیشه عسل در پنجمین کنفرانس بین المللی زنبورداراناین کنفرانس مسائل مربوط به جلوگیری از بیماری های زنبور عسل، افزایش عملکرد در پرورش زنبور عسل، عرضه محصولات پرورش دهنده زنبوردارها به بازارهای داخلی و خارجی را مورد بحث قرار خواهد داد.این رویداد در هتل بین المللی دبی در باکو برگزار خواهد شد.آب و هوای غنی از زیرپروپیک ها، تنوع زیستی فلور و ویژگی های ارزشمندی زنبورهای محلی – شرایط طبیعی آذربایجان است که قرن ها به حفظ سنت زنبورداری در قفقاز کمک می کند.

در طول حفاری در غار آزوخ، که یکی از قدیمی ترین سکونتگاه های انسان اولیه است،یک کاسه با زنبور عسل کشف شد و نشان داد که بار دیگر ثابت می کند که زنبورداری در آذربایجان ریشه های عمیق دارد.عسل در درمان بسیاری از بیماری ها در طب عامیانه و همچنین در زندگی روزمره ما استفاده می شود.در حال حاضر، آذربایجان با کمک به ایجاد شرایط مطلوب برای زنبورداران، برای کمک به بازسازی و توسعه بیشتر زنبورداری تلاش می کند.شرایط آب و هوایی و گیاهان غنی عامل اصلی کمک به توسعه زنبورداری در این کشور است.

در آذربایجان حدود ۶۰۰ گونه از گیاهان عسل وجود دارد که تقریبا ۲۰۰ تن از آنها به عنوان منبع شهد و گرده امکان ایجاد فرصت های طبیعی بیشتری را برای گسترش زنبورداری فراهم می آورند.تولید سالانه عسل در جمهوری ۳،۰۰۰ تن و مصرف عسل ۵،۰۰۰ تن است.بیشتر خانواده های زنبور عسل در (Zagatala (17،۰۹۷)، Astara (12،۴۲۹)، Gakh (9،۱۲۵)، Lerik (8،۶۶۹ و (Balakan (8،۵۸۱) واقع شده اند.

در سال ۲۰۱۸، ۳۰۰۰ تن عسل در آذربایجان تولید شد. افزون بر این، ۶۵-۷۰ درصد از جمعیت کشور از عسل تولید شده در کشور استفاده کردند.تعداد کندوهای های زنبور عسل در سال ۲۰۱۸ در مقایسه با سال ۲۰۱۷ افزایش یافته است.با توجه به اطلاعات موجود، در آذربایجان ۳۰۰،۰۰۰ کندوی عسل زنبور عسل وجود داشت.با این حال، در حال حاضر ۴۰۰،۰۰۰ کندوی زنبور عسل وجود دارد و کمک های مالی برای حفظ ۲۷۰،۰۰۰ از آنها داده شده است. انتظار می رود تعداد کندوهای زنبور عسل به ۵۰۰،۰۰۰ تا ۶۰۰،۰۰۰ برسد.

به طور متوسط، هر کندوی زنبور عسل به ده کیلوگرم عسل می رسد. اگر اقدامات خاصی انجام شود، حجم عسل از هر کندوی زنبور عسل می تواند تا ۲۵-۳۰ کیلوگرم افزایش یابد.در حال حاضر حدود ۶۰۰۰ نفر در این شغل مشغول به کار هستند.

منبع : azernews.az

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.