یک راهنمای سفر به باکو

صفحه نخست وبلاگ یک راهنمای سفر به باکو

راهنمای سفر به باکو که باید مطالعه کرد

یکی از مهمترین نکاتی که در سفر به باکو باید در نظر داشته باشید،داشتن اطلاعات و یک راهنمای سفر به باکو می باشد.به همین منظور ما در این مقاله سعی کرده ایم تا یک راهنمای جامع در مورد این شهر زیبا برای شما قرار دهیم.خوب است که بدانید با مطالعه این مقاله شما می توانید اطلاعات جامعی را در مورد این شهر به دست آورده و سفری جذاب را تجربه کنید.در ادامه همراه باکوهلدینگ باشید.

کارها و دیدنی های که باید دید

قلعه دختر :

یک اثر تاریخی متعلق به قرن 12 است که در منطقه ایچری شهر است و شما میتوانید سر و صدای خیابان کیچیک گالا، خیابانی مملو از رستوران های سنتی و مغازه های قالیچه را در نزدیکی آن بشنوید.این منطقه قسمتی ارام و کم هیاهو از شهر است که همه ان را می شناسند و دوست دارند. اما بیرون دیوار های 12 قرنی این منطقه، مدرنیزاسیون به سرعت سرتاسر باکو را می پیماید و جلوه ی دیگری از شهر را به رخ می کشد.

[caption id="attachment_3850" align="aligncenter" width="1024"]تصویری از ایچری شهر در راهنما سفر به باکو تصویری از ایچری شهر یا شهر قدیمی باکو[/caption]

دهه ی گذشته شاهد ساخت هتل های جدید، شگفتی های معماری و مجتمع های تجاری زیادی بوده است. در سال 2010، میدان فواره ها به شدت مورد توجه عموم قرار گرفت و هم اکنون لبریز از بوتیک ها، رستوران ها و نیمکت های پر رمز و راز و مردم محلی پر حاشیه است. دو سال پس از ان، باکو میزبان مسابقات موسیقی یوروویژن 2012 که با هدف ساخت "کریستال هال" در کرانه دریای خزر برگزار شد، بوده است. از ان زمان این شهر هرگز از پیشرفت جا نمانده است.

شهر قدیمی:

که مردم محلی ان را (ایچری شهر) می خوانند یکی از محله های قرون وسطایی شهر باکو است که به خوبی از آن مراقبت شده است. از پله های باریک قلعه ی نظامی سابق که بالا بروید، قلعه دختر برای دید زدن مناظر شهر و نمای هلالی شکل بندر فوق العاده است. کمی جلوتر از دیوار های این شهر قدیمی تا قصر شیروان شاه، مجموعه ای نا منظم و مذهبی که در قرون وسطی خانه ی بسیاری از مردم شمال آذربایجان بوده است، قدم بزنید تا محوطه ی اصلی، حمام و سردابه های مدفون و مساجد ان را پیدا کنید.

[caption id="attachment_3851" align="alignleft" width="1024"]تصویر بالا از ایچری شهر تصویر بالا از ایچری شهر[/caption]

بلوار:

بلوار دوست داشتنی باکو، برای بیش از یک قرن پاتوق محلی ها بوده است. و اینجا همان جاییست که شما می توانید مردم شهر را در حال قدم زدن، اسکیت سواری و صحبت کردن در غروب ها و روزهای تعطیل مشاهده کنید. تفرجگاه های پردار و درخت آن در حدود 2 مایل از میدان پرچم تا میدان ازادی کشیده شده است.این یکی از جذاب ترین دیدنی های باکو است که در راهنمای سفر به باکو می توان معرفی کرد.

[caption id="attachment_1934" align="alignleft" width="1024"]تصویری از بلوار باکو در شب تصویری از بلوار باکو در شب[/caption]

موزه فرش آذربایجان:

این کشور همواره علاقه ی جاویدانی به فرش ها داشته است.موزه ی فرش 3 طبقه در مقابل دریا، شاهکار معماری استرالیایی بوده که ان را به نحوی شگفت آور به صورت یک فرش بزرگ لوله شده طراحی کرده است.

[caption id="attachment_3555" align="alignleft" width="1024"]تصویری از موزه فرش باکو در بهترین موزه ها و گالری های باکو تصویری از موزه فرش باکو[/caption]

موزه هنرهای معاصر:

موزه هنرهای معاصر باکو در سال 2009 گشایش یافته است. نمایشگاه موزه شامل اشیای نمایشی می شود که از نیمه ی دوم قرن 20 تاکنون از جمله اثار نقاشی و مجسمه سازی پیشگام های آذربایجان به شمار می آید.

[caption id="attachment_3853" align="alignleft" width="1024"]موزه هنرهای معاصر باکو موزه هنرهای معاصر باکو[/caption]

خیابان نظامی:

این خیابان به طول 2 مایل مناسب برای خرید و گردش برای عابران پیاده است که بوتیک ها، رستوران ها و مغازه های فروش سوغات را در خود جای داده است. فرهنگستان اپرا کشور آذربایجان و تئاتر های رقص باله معمولا نمایش هایی از قبیل داستان عاشقانه ی لیلی و مجنون، نوشته ی نظامی گنجوی،شاعر قرن 12 را به اجرا در می اورد. نمای بیرونی موزه ی نظامی در شب قابل ستایش است.پیشنهاد میدهیم در تور باکو حتما به خیابان نظامی بروید و از قدم زدن در آنجا لذت ببرید.

[caption id="attachment_3488" align="alignleft" width="1024"]تصویری از خیابان نظامی در تفریحات باکو تصویری از خیابان نظامی[/caption]

سرزمین آتش:

اگر به باکو سفر کردید، سر زدن به آتشگاه، عبادتگاه روحانیون زرتشتی و هندو ها را فراموش نکنید. یانار داغ به معنای کوه سوزان، همونطور که از نامش هم پیداست کوهی است که گفته می شود به مدت 4000 سال به طور شبانه روزی در حال سوختن است. این همان مکانی است که مارکو پولو در سفری در قرن 13 از آن یاد کرده است.

[caption id="attachment_1547" align="alignleft" width="1024"]تصویری از گردشگران در یانار داغ باکو تصویری از گردشگران در یانار داغ باکو[/caption]

پارک ملی قبوستان:

عروسک های رقصان، زن باردار بدون سر و بز ایستاده روی 2 پا از جمله سنگ نگاره های عجیب و غریب ماقبل تاریخ در قوبوستان ،که تا مرکز شهر یک ساعت فاصله دارد، می باشد. این پهنه ی سنگی و خشک همچنین حدود 400 اتش فشان را که بسیار بیشتر از سایر کشورهاست در خود جای داده است.

[caption id="attachment_3487" align="alignleft" width="1024"]تصویری از گردشگران در منطقه تاریخی قوبوستان تصویری از گردشگران در منطقه تاریخی قوبوستان[/caption]

غذا در شهر باکو

رستوران کلوب موغام:

تجربه‌ای فرهنگی در انتظار کسانی است که در رستوران کلوب موغام غذا می‌خورند. عکس‌هایی از باکوی قدیم، آوازها و حرکات آئینی سنتی مشتریان را به این رستوران جذب می‌کند. رستوران کلوب موغام نه تنها سنت‌های محلی این سرزمین را به نمایش می‌گذارد، بلکه منوی آن نیز طیف گسترده‌ای از غذاهای آذری و قومی را نیز عرضه می‌کند.

[caption id="attachment_3854" align="alignleft" width="1024"]رستوران کلوب موغام باکو تصویری از رستوران کلوب موغام باکو[/caption]

سهری تندیر:

این مکان رستورانی درشهر قدیمی باکو می باشد و یکی از اندک مکان هایی که محلی ها برای ناهار در انجا صف می کشند. علاوه بر نان تنوری تندیر، دلمه، موتال (پنیر سخت شیر بز) و دوگا (ماست و سبزیجات) را هم امتحان کنید.در راهنمای سفر به باکو این میتواند یک مکان جذاب برای غذا خوردن باشد.

[caption id="attachment_3855" align="alignleft" width="1024"]رستوران سهری تندیر در باکو تصویری از رستوران سهری تندیر[/caption]

پاساژ 1901:

این بازار مبدل، غذاهایی از قبیل گوشت های لذیذ، شش کباب و انواع سالادها را سرو می کند. دکور داخلی ان یادآور خانه های دوران اتحاد شوروی می باشد که شامل کتاب ها، عتیقه ها و مبلمان هایی از دوران کمونیست است که در گوشه و کنار حیاط به چشم می خورند. در طبقه ی پایین، چای در سماور های ذغالی سرو می شود و در اکثر شب ها با موسیقی زنده میزبان مردم هستند.

[caption id="attachment_3856" align="alignleft" width="1024"]رستوران پاساژ 1901 رستوران پاساژ 1901[/caption]

بعد از ساعت ها کمی ریلکس کنید

کافه روم(ROOM):

با اندکی فاصله از میدان فواره ها، این مکان در شب ها خودنمایی میکند. مکانی دنج و دور افتاده با یک مشت ادم خودمانی که با بهترین شراب های بین المللی و اذربایجانی پذیرای مهمانان می باشد.

تصویری از کافه روم باکوBeerbaşa:

این مکان یک بار مفرح و ارام است که با فاصله ای اندک از مرکز شهر، بهترین ابجو موجود در سطح شهر را سرو می کند. با توجه به موقعیت مکانی ان که در نزدیکی کارخانه ابجو واقع شده است مجموعه ای از شراب های سفید و قرمز و همچنین انواع غذاهای دریایی را ارائه می دهد.

تصویری از Beerbaşa در راهنمای سفر به باکومجموعه ی تفریحی :

این مجموعه در فضای باز معنای جدیدی به شب های باکو بخشیده است. کوکتل های متنوع، گروه موسیقی و اجرا های متنوع و موسیقی جاز این مکان را تبدیل به مکانی فوق العاده در شب های تابستان کرده است.

تصویری از Barrel Playgroundمثل یک محلی باشید

به وقت چای:

شما در سرتاسر این خطه چایخانه هایی را خواهید یافت که همراه با چای مربای میوه جات مختلف را سرو می کنند. حتما به "" در شهر قدیمی باکو برای یک فنجان چای با منطره دریا سر بزنید.

چای باقی در شهر قدیمی باکوساحل بیلگه:

در راهنمای سفر به باکو به شما پیشنهاد می دهیم با 45 دقیقه رانندگی از مرکز شهر به سمت شمال شرقی باکو به سمت محبوب ترین ساحل باکو، بیلگه بروید. دسترسی به آن رایگان بوده و چترها و صندلی هایی برای اجاره در آنجا موجود است.هتل بیلگه بیچ نیز در آنجا واقع شده است.

[caption id="attachment_3861" align="alignleft" width="1024"]تصویری از سواحل بیلگه تصویری از سواحل بیلگه[/caption]

حمام اقا میخاییل:

این حمام در یکی از خیابان های اصلی - خیابان «کیچیک قلعه» احداث شده‌ است. به قلمرویی که این حمام واقع است، عامیانه «خیابان حمام‌ها» گفته می‌شود. در ورودی حمام به کوچهٔ کیچیک قلعه باز می‌شود.

[caption id="attachment_3862" align="alignleft" width="1024"]تابلوی حمام آقا میخائیل تابلوی حمام آقا میخائیل[/caption]

شیرینی جات:

یکی از شیرینی های سنتی مردم باکو شیرینی به نام "شکربورا" است. شیرینی هلالی شکل که از شکر، مغزهای خوراکی و هل تهیه می شود. باقلوا نیز در سرتاسر کشور موجود و به چشم می خورد. در فصل تابستان حتما یک فروشنده ی خیابانی را که "پلامبیر" ،نوعی بستنی خوشمزه از دوران شوروی، می فروشد، پیدا کنید و این بستنی فوق العاده را بچشید.

[caption id="attachment_3863" align="alignleft" width="1024"]شکربورا در شهر باکو تصویری از شکربورا[/caption]

خرید در شهر باکو

بازارها:

بازار ها با زرق و برق فراوان و سروصداهای فروشندگان بخش عمده ای از زندگی روزانه در باکو را تشکیل می دهند. بازار شلوغ یاشیل و یا بازار سبز، بزرگترین بازار صیفی جات و میوه جات باکو می باشد. توجه داشته باشید که در فضای بازار معمولا کسی انگلیسی صحبت نمیکنند اما با حرکات دست میتوانید منظورتان را انتقال دهید.

[caption id="attachment_3864" align="alignleft" width="1024"]تصویری از Yaşil Bazar Yaşil Bazar[/caption]

برندها:

اگر علاقه مند به برندهای گوچی و دیور هستید حتما به خیابان نفتچیلر رو به روی بلوار مرکزی سر بزنید. نفتچیلر در زبان اذری به معنای مرد نفتی است. در سال 1961، این خیابان این چنین نامیده شد تا یادبودی باشد برای انان که در دکل های نفتی مشغول به کار بوده اند. امروزه اکثر برندها در انجا به چشم می خورند. همچنین تئاتر عروسکی و فرمانداری شهر باکو در این خیابان واقع شده اند.

عتیقه ها:

افراد علاقه مند به عتیقه جات باید برای یافتن عتیقه های اصیل از قبیل گلیم های گرانبها از کوبا و یا سماورهای سنتی و ذغالی به شهر قدیمی باکو مراجعه کنند.

سیستم حمل و نقل

سیستم حمل و نقل داخل شهری شامل اتوبوس و مترو و سیستم تاکسی رانی می باشد که میزان کافی برای سهولت شهروندان فراهم شده است. باکو کارت با دسترسی 24 ساعته، 72 ساعته و یا یک هفته ای تخفیفاتی را برای ورود به موزه ها و مکان های گردشگری و همچنین سیستم حمل و نقل داخل شهری رایگان در سرتاسر شهر فراهم کرده است.

بهترین زمان سفر

در فصل تابستان دما گاها تا 40 درجه سانتی گراد افزایش می یابد. بهترین ماه ها برای سفر به باکو اردیبهشت-خرداد و شهریور-مهر که امکان بارش باران وجود دارد می باشند. در فرواردین ماه در سرتاسر شهر باکو به مناسبت نوروز جشن های بسیاری برگزار می شود  و پیشنهاد می دهیم در تور نوروزی باکو ثبت نام کنید.

خواهشمندیم برای رزرو تور زمینی باکو،ویزای آذربایجان و اجاره آپارتمان در باکو،با ما در تماس باشید. موفق باشید.

ثبت دیدگاه

عضویت در خبرنامه

دریافت اخبار و کدهای تخفیف ویژه