موزه هنر آذربایجان ،موزه ای ملی در شهر زیبای باکو – باکوهلدینگ

موزه هنر آذربایجان را بیشتر بشناسید

موزه هنر آذربایجان ،بزرگترین موزه هنر در کشور آذربایجان است.این موزه،در سال ۱۹۳۶ در شهر باکو افتتاح شد و بعدها به نام رستم مصطفی اف که یکی از برجسته ترین طراحان و بازیگران تئاتر آذربایجان بود،نام گذاری شد.این موزه متشکل از دو ساختمان است که در نزدیکی هم واقع شده اند و در مجموع دارای بیش از ۱۵ هزار اثر هنری میشوند.بیش از ۳ هزار مورد اثر در ۶۰ اتاق به صورت دائمی نمایش داده میشود و حدود ۱۲ هزار اثر در انبار نگه داری میشود.موزه نمایشگاه ها را به صورت دوره ای تغییر می دهد تا بیشتر این آثار هنری به طور موقت نمایش داده شود.

آثار موجود در موزه هنر آذربایجان

هفت اتاق در اولین ساختمان از هنر اروپایی برخوردار است و ده اتاق از هنر روسی استفاده می کند.هنر اروپایی شامل آثار ایتالیایی (Guercino، Leandro Bassano، Francesco Solimena، Lorenzo Bartolini)،آثار فرانسوی (Jules Dupré, Gaspard Dughet, Pascal Dagnan-Bouveret, Jean-Joseph Benjamin-Constant)،آثار هلندی(Frans Hals, Michiel Jansz van Mierevelt, Adriaen Brouwer, Adriaen van Ostade, Justus Sustermans, Pieter Claesz)،آثار آلمانی (Johann Heinrich Roos, Friedrich August von Kaulbach) و آثار لهستانی (Jan Styka) میشود.

تصویری از داخل موزه هنر آذربایجاندومین ساختمان که در سال ۱۸۸۵ ساخته شد، خانه هنر شرقی را شامل می شود، که به ویژه هنرهای فارسی، ترکی، چینی و ژاپنی به نمایش درآمده است.هنر روسیه به طور چشمگیری با نقاشی های کارل Briullov، آلکسی Venetsianov، واسیلی Vereshchagin، اسحاق Levitan، ولادیمیر Makovsky، والنتین Serov، ولادیمیر Borovikovsky، Vasily Tropinin، کنستانتین Korovin و ایوان Shishkin به نمایش درآمده است.نمونه هایی از آوانگارد روسیه نیز بازسازی شده اند.

تصویری از موزه هنر آذربایجاندر بین هنرمندان آذربایجان نقاشی های میر محسن نواب، بهروز کنگارلی، طاهر سالخوف، عظیم عظیم زاده، سالم سالام زاده، وادیی نریمانبکوف، میکائیل عبداللهف، ترول نریمان بیکوف و مجسمه های عمر الداروف به نمایش در آمده اند . آثار استار بهلولزاده نیز یک اتاق را پر می کند.این موزه همچنین دارای مینیاتورهای قرن ۱۷- ۱۹ و مینیاتورهای قرن هجدهم و نوزدهمو همچنین قاشقهای شربت، ساخته شده از درختان توت را نیز نمایش میدهد.

اولین اثر موزه هنر آذربایجان از سنت پترزبورگ و یک مجموعه شخصی آورده شده است. نمایشگاه های موزه بعدا در کانادا (۱۹۶۶)، کوبا (۱۹۶۷)، سوریه (۱۹۶۸)، فرانسه (۱۹۶۹)، چکسلواکی پیشین، الجزایر (هر دو ۱۹۷۰)، عراق (۱۹۷۱) و غیره نمایش داده شدند. این موزه سه شنبه تا یکشنبه از ۱۰:۰۰ تا ۱۸:۰۰ باز است و شما میتوانید در تور باکو از آن دیدن کنید.

موفق باشید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.