با موزه فرش آذربایجان،موزه ای در شهر باکو آشنا شوید

صفحه نخست وبلاگ با موزه فرش آذربایجان،موزه ای در شهر باکو آشنا شوید

با تاریخ موزه فرش آذربایجان بیشتر آشنا شوید

موزه فرش آذربایجان تحت فرمان شماره 130 در تاریخ 13 مارس 1967 شورای وزیران شورای جمهوری آذربایجان ایجاد شده است. از سال 1967 تا سال 1993 موزه فرش و هنرهای معاصر آذربایجان،از سال 1363 تا 2014 - موزه ملی صنایع فرش و صنایع دستی به نام لاتیف کریموف و از سال 2014 تاکنون به عنوان موزه فرش آذربایجان فعالیت دارد.

[fvplayer src="http://videos.bakuholding.com/baku%20sights/Carpet%20Museum-1.m4v"]

در زمان ایجاد این موزه تنها موزه ای بود که به هنر قالی بافی اختصاص داده شده بود. هدف اصلی ایجاد این موزه، ذخیره، تحقیق و نمایش نمونه های منحصر به فرد از هنر فرش بافی است که میراث ملی آذربایجان است. مؤسس موزه Latif Karimov - دانشمند برجسته و قالین گرا، بنیانگذار هنر قالی بافی آذربایجان، هنرمند و معلم، نویسنده فرش کار اساسی آذربایجان است.

اولین نمایشگاه در تاریخ 26 آوریل سال 1972 در ساختمان مسجد جامع، یک بنای معماری قرن نوزدهم، واقع در ایچری شهر یا شهر قدیمی باکو ارائه شد. رهبر ملی آذربایجان، حیدر علی اف، که از روزهای نخست تأسیس، حمایت زیادی از موزه داشت، در مراسم افتتاحیه شرکت کردند. در سال های 1970-1980 با کمک مداوم رهبری کشور در موزۀ حیدر علی اف فرصت های منظم برای خرید صنایع دستی داشت و در نتیجه مجموعه موزه ها را دوباره پر کرد. در آن سالها برای موزه شاهکارهای هنر بافندگی فرش آذربایجان خریداری شد.

تصویری از آثار موجود در موزه فرش آذربایجاندر سال 1992، موزه فرش آذربایجان به مرکز موزه (موزه سابق لنین) واقع در خیابان نفیچیلار منتقل شد. در سال 1991، پس از فروپاشی شوروی، طبق فرمان ریاست جمهوری، این ساختمان به وزارت فرهنگ جمهوری آذربایجان داده شد و به مرکز موزه تغییر نام یافت. نمایشگاه موزه، نمایندگی از نمونه های فرش از مناطق مختلف آذربایجان، و همچنین آثار دیگر هنرهای کاربردی، در 13 اتاق بزرگ در طبقه دوم قرار گرفته است.

در سال 2007، رئیس جمهور آذربایجان، الهام علی اف، یک فرمان برای ایجاد یک ساختمان جدید برای موزه فرش آذربایجان در قلمرو پارک ملی ساحلی، در چارچوب یک پروژه مشترک وزارت فرهنگ و گردشگری جمهوری آذربایجان، بنیاد حیدر علی اف و یونسکو. در سال 2014، تحت فرمان معمار اتریشی فرانتس جانز، ساختمان موزه، که مطابق با تمام شرایط مدرن است، تکمیل شد. در طول سالها، موزه به طور مداوم توسعه یافته و تبدیل به یکی از ذخیره های اصلی نمونه های فرهنگ ملی آذربایجان شده است.

تصویری از آثار موجود در موزه فرش آذربایجاندر طول 50 سال، موزه توسط چندین مدیر اداره می شد. از 1967 تا 1982 توسط عزیز علیف و از سال 1982 تا 5 ژانویه 2016، توسط پروفسور رویا تقیواوا اداره شده است. از تاریخ 2 مارس سال 2016، موزه توسط شیرین ملیکوا، دکترای هنر، رهبری شده است.این موزه تبدیل به یک مرکز تحقیقاتی و فرهنگی آموزشی شده است که در آن بسیاری از رویدادها، مانند نمایشگاه ها، سمپوزیوم های بین المللی و کنفرانس ها برگزار می شود. در طول 50 سال از عمر خود، موزه بیش از 30 نمایشگاه را از کشورهای مختلف در سراسر جهان سازماندهی کرده است.در سال 1983، در ابتکار حیدر علی اف و حمایت سازمانی از یونسکو، در موزه فرش آذربایجان، سمپوزیوم بین المللی "هنر قالی بافی شرقی" برگزار شد. بعدها، با همکاری نزدیک موزه فرش آذربایجان، سمپوزیوم های بین المللی مانند بافندگی فرش آذربایجان (1988) و کارگاه فرش و هنر آذربایجان (2003) برگزار شد.

موزه همکاری نزدیکی با سازمان های بین المللی تأثیرگذار مانند شبکه اروپایی نساجی (ETN)، انجمن موزه اروپا (EMF)، شورای بین المللی موزه ها (ICOM)، یونسکو و بنیاد بین دولتی برای همکاری آموزشی، علمی و فرهنگی ( IFESCCO) داشته است.در سال 2004، قانون حفاظت و توسعه فرش آذربایجان با مشارکت موزه اعمال شد. این قانون با هدف اجرای ثبت نام فرش آذربایجان، حفاظت و حمایت از توسعه آن و هماهنگ کردن آموزش های علمی و روش شناسی است. در سال 2010، هنر آذرخش بافندگی آذربایجان در فهرست نماینده ی میراث فرهنگی نامحدود بشریت از طریق مهیربن علی اف، بانوی اول آذربایجان، رئیس بنیاد حیدر علی اف، عضو مجلس ملی (مجلس ملی جمهوری آذربایجان)، و سفیر یونسکو و ایسسکو در زمینه ی آزادی بیان صورت گرفت.

تصویری از آثار موجود در موزه فرش آذربایجان

امروز موزه فرش آذربایجان که در یکی از مدرن ترین ساختمانهای کشور واقع شده است نه تنها یک مجموعه غنی از آثار هنری و فرش (ارزشمند ترین میراث کشور آذربایجان) را ذخیره می کند، بلکه همچنین به عنوان سایت تحقیق جامع فرش سنتی ،بافندگی و تبلیغ آن در فرهنگ جهانی فعالیت میکند.به طور کلی مجموعه این موزه شامل ۱۰۰۰۰ نمونه اثر فلزی و سرامیکی متعلق به قرن ۱۴، جواهراتی از عصر برنز، فرش‌ها و قالی‌هایی از قرن ۱۷ تا ۲۰، لباس‌های ملی و طرح‌های گلدوزی سنتی و آثار هنری مدرن؛ می‌باشد.

اثر فرش تبریز در موزه فرش آذربایجان

یکی از قدیمی‌ترین فرش‌های موزه فرش باکو، قطعه‌ای متعلق به قرن ۱۷ از مدرسه فرش تبریز است. مدرسه فرش تبریز در سال ۱۳۱۰ ه.ق تاسیس شد. نقش قالی‌های تبریزی معمولاً صحنه شکار، گل و شاخسارهای رنگی یا تصویر شعرا و ادیبانی چون نظامی و عمر خیام است. یکی دیگر از فرش‌های موزه در واقع قدیمی‌ترین فرشی است که از تبریز به شهر باکو آورده شده و به نام شاه عباس نام‌گذاری شده است.

پیشنهاد میدهیم در تور باکو،از این موزه که یکی از مهمترین و معروفترین جاذبه های توریستی باکو است دیدن کنید.

ثبت دیدگاه

عضویت در خبرنامه

دریافت اخبار و کدهای تخفیف ویژه