حمام های قدیمی باکو را بیشتر بشناسید – باکوهلدینگ

حمام های قدیمی باکو و جزئیات آن

در بین ده ها جاذبه و سازه های معماری قدیمی باکو ، حمام های قدیمی باکو را می توان در یک گروه جداگانه قرارداد از جمله :قاضی گایاب، آقا میکایل، قاسم بیک و حمام های معروف واقع در کاخ شیروانشاه می توان نام برد.اگر علاقه مند هستید یکی از بینظیر ترین دیدنی های باکو را در سفر به این شهر زیبا ببیند و اطلاعاتی در مورد آن کسب کنید،در ادامه همراه باکوهلدینگ باشید.

تصویر یاز حمام های قدیمی باکوساختار کلی،شیوه برنامه ریزی شهری در باکو و همچنین در کل مشرق زمین را می توان در ساخت و سازه های حمام مشاهده کرد. اغلب حمام ها به عنوان بخشی از مجتمع های کاخ و ساختمان های عمومی ساخته شده در مرکز شهر و یا به طور جداگانه در منطقه خدماتی و کاربری شهر ساخته می شوند.توجه ویژه را باید به حمام های ساخته شده درکاخ،در هر مجتمع و قصر حاکمان شرقی معطوف کرد. از جمله حمام های قدیمی باکو ، یکی در کاخ شیروانشاه قرار دارد،که از اهمیت ویژه ای برخوردار است حمامی بزرگ با ۲۶ بخش که در طول حفاری های باستان شناسی سال ۱۹۳۹ نشان داده شده است. همه ساختمان های حمام احتمالا گنبدی شکل بوده و اما خود ساختمان در اصل یک زیرزمین بوده است.

حمام به دو بخش مربعی کوچکتر تقسیم شده است. اتاق هایی بعنوان رخت کن – “baiyr” (بیرونی). وبه دنبال آن اتاق های حمام( “icheri-”درونی). حمام ها با حوضچه هایی حاوی آب گرم و سرد – “خزانه” طراحی شده و در کنار حوض های آب گرم، یک کوره برای گرم کردن آب وجود دارد. همچنین “khyalveti”، حمام خصوصی بوده و حمام ها با استخر های کوچک مدور و در نهایت سلول هایی برای نگه داری کفش نصب شده است.

حمام قاضی گایاب در میان کسانی که در منطقه شهر قدیمی زندگی می کنند معروف است و در مقابل قلعه دختر واقع شده است. تاریخ دقیق احداث این حمام ناشناخته است، اما دانشمندان آن را متعلق به قرن هجدهم می دانند. پورت ورودی حمام مربع شکل است که شامل یخچال ،سونا ، حمام ،اتاق یخ ،رخت کن است. درحمام سالن های مرکزی هشت ضلعی است در مرکز سالن حوض هایی با آب گرم و سرد وجود دارد. حمام، مانند حمام کاخ شیروانشاه مجهز به سیستم کانال های است که در کف حمام ساخته شده است.

حمام اقا میکائیل در قرن هجدهم در جنوب غربی ایچری شهر توسط یکی از ساکنین (کافر، غیر مسلمان) آقا میکیلی ساخته شده است. منطقه محل این حمام عموما بخش رزین نامیده می شود. این حمام تقریبا مشابه سایر حمام های باکو است، اما برخلاف حمام شیروانشاه و حمام قاضی گایاب، اتاق رخت کن و حمام به شکل مربع است

حمام قاسم بیک در قرن هجدهم در نزدیکی دروازه های سالیان ساخته شده است. این حمام مشهور به “حمام شیرین” است، زیرا با چای و شیرینی از افراد پذیرایی می کنند حمام شامل یک سالن، رختکن، حمام، استخر و اتاق کوره است.سالن های حمام در شرق نقش مهمی در زندگی روزمره را ایفا می کنند. وبعنوان یک عنصر ضروری از هر مجموعه پیچیده یا مسکونی تلقی می شود. حمام های قدیمی باکو از منظر معماری بسیار جذاب و جالب برای بازدید کنندگان است.پیشنهاد میدهیم در تور باکو از این بناهای زیبا دیدن فرمائید.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.