شهر قدیمی باکو یا ایچری شهر

صفحه نخست وبلاگ شهر قدیمی باکو یا ایچری شهر

ایچری شهر یا شهر قدیمی باکو

ایچری شهر یا شهر قدیمی باکو، مرواریدی در قلب میراث فرهنگی آذربایجان است که دارای هزاران سال قدمت است و در مرکز تاریخی باکو قرار گرفته است و به عنوان نماد ملی کشور آذربایجان شناخته میشود.این نماد تاریخی،با نام آکروپلیس ( دژ) باکو،ایچری شهر یا شهر قدیمی باکو شناخته میشود.

[fvplayer src="http://videos.bakuholding.com/baku%20sights/Old%20City%20Baku-1.m4v"]

ایچری شهر نام خود را در پی توسعه اقتصادی قرن نوزدهم گرفته است.همانطور که صنعت نفت در باکو توسعه یافت، شهر فراتر از دیوارهای قلعه گسترش یافت، بنابراین یک شهر درونی و بیرونی شکل گرفت. شهر درونی هنوز یک موجود زنده با زیرساخت است و حدود ۱۳۰۰ خانوار در آن زندگی میکنند.

در مطالعه تاریخ جهانی، باکو و شبه جزیره آبشرون،به عنوان یکی از اولین سایت ها در زمینه توسعه فرهنگ باستانی، اهمیت دارد.در میان آثار فرهنگی کشف شده در اینجا، مواد ناشناخته ای، کلیدی برای باستانشناسی در طول ۲۰۰ سال گذشته ارزش خاصی دارند.بدین ترتیب، در میان یافته هایی که از حفاری در بخش های مختلف آبشرون به دست آمده است، میله های ابسیدی و کوره، که به طور گسترده در تبادل قبل از پول استفاده میشد کشف شده است.آنها شواهدی پیدا کرده اند که در میان قفقاز جنوبی از دوران برنز (هزاره ۴ قبل از میلاد - هزاره دوم / قبل از میلاد)، از جمله در Icheri Sheher، محل سکونت اولیه در آنچه که اکنون باکو است، وجود داشته است.

کشف سکه از دوره هخامنشی نشان می دهد که این قلمرو توسط فرهنگ های باستانی شناخته شده و در روابط تجاری خاص مورد استفاده قرار داشته است.

برج یا قلعه دختر باکو در شهر قدیمی باکو

صدها ساختار معماری تاریخی در ناحیه ای بزرگتر از ۲۲٫۵ هکتار وجود دارد که در اثر دیوارهای قلعه احاطه شده است. چهار قسمت از آنها بین المللی و بیست و هشت قسمت از اهمیت ملی برخوردارند. در سال ۲۰۰۰ "ایچری شهر" همراه با برج دختر و مجتمع شیروانشاه به فهرست میراث فرهنگی جهانی اضافه شد و توسط یونسکو به عنوان یک معماری تاریخی-معماری حفظ می شود.

برج دختر باکو در شکل استوانه ای بر روی یک سنگ بزرگ ساخته شده و به سمت دریا حرکت می کند. این برج ۳۱ متر ارتفاع دارد.سمت شمالی ۲۸ متر است. در جنوب دیوارها ۵ متر است. ضخامت در قسمت پایین و  ۴ متر در قسمت بالا. یک چاه آب ۱۳٫۵ متری نیز در این برج وجود دارد.

مسجد محمد در شهر قدیمی باکو

مسجد محمد یک بنای تاریخی مربوط به دوره اسلامی باستانی است که در شهر قدیمی باکو واقع  شده است. در نمای شمالی این مسجد کتیبه ای به زبان عربی وجود دارد: این مسجد توسط اتستاد محمد بن ابوبکر ساخته شده است.تاریخ ساخت این مسجد همزمان با سلطنت شروانشاه فریبرز اول است. در آن زمان، قاضی شهر، رئیس نامیده شد.رئیس از بین اقشار ثروتمند مردم انتخاب میشد.

تصویری از مسجد محمد شهر قدیمی باکوماموریت او این بود که خواسته های پادشاه را به مردم شهر و شکایات مردم را به پادشاه منتقل کند. در اغلب اوقات این موضوع با مخالفت شیروانشاه مواجه میشد. همچنین کارگران شهر را رهبری می کرد.او در عملیات عمده تجارت و مالی فعال بود.تجارت منبع اصلی درآمدش بود. در همان زمان، او از کشاورزی نیز بهره گرفت.رئیس،ساختمان ها،مساجد،حمام ها و .. را میساخت.این مسجد نیز توسط رئیس ساخته شده است.

مجموعه کاخ شیروانشاهان در شهر قدیمی باکو

کاخ شیروانشاهان،آخرین اقامتگاه شیروانشاهان بوده است.اقامت و حکمرانی آنان در این کاخ حدود 1000 سال طول کشید.این کاخ مستحکم ترین بنای ساخته شده رود که در قرون وسطی در کشور آذربایجان موجود بوده است.

تصویری از کاخ شیروانشاه باکو

چطور به ایچری شهر یا شهر قدیمی باکو برویم؟

این جاذبه اینقدر معروف است که نیاز به آدرس نخواهید داشت.در سفر به باکو از هر کسی بپرسید که شهر قدیمی باکو در کدام قسمت است شما را راهنمایی خواهد کرد.با رفتن به متروی ایچری شهر،با چند قدم پیاده روی به این منطقه تاریخی خواهید رسید.در نظر داشته باشید که میتوانید از ساعت 8 صبح الی 22 از این مجموعه دیدن کنید.همچنین برای رفتن به این ققسمت میتوانید از تاکسی نیز استفاده کنید

امیدواریم که با یکی از معروفترین جاذبه های توریستی باکو به خوبی آشنا شده باشید و در سفر به این شهر زیبا در تور باکو لذت ببرید.در صورت هرگونه سوال با تیم باکوهلدینگ در تماس باشید.

موفق باشید.

دیدگاه ها :

 • user
  sina

  عاشق شهر قدیم باکو ام ، تلفیق مدرنیته و سنت در کنار یکدیگر

  • user
   User1

   بله همینطوره دوست عزیز

عضویت در خبرنامه

دریافت اخبار و کدهای تخفیف ویژه