تور قوبا و معرفی شهر زیبای قوبا

صفحه نخست تورهای کشور آذربایجان تور قوبا و معرفی شهر زیبای قوبا

تور قوبا و اطلاعاتی در مورد این شهر زیبا

قوبا از جمله بزرگترین شهرهای آذربایجان است که در ۱۷۰ کیلومتری شمال باکو در چشم انداز زیبای دامنه ی کوهی واقع شده است. در میانه قرن ۱۸ قوبا به عنوان قلمرو حکومت خان تلقی می شد.اما امروزه تنها برای فرش های دستباف، مناظر زیبا و شیرینی های لذیذش شهرت فراوان دارد.در ادامه همراه باکوهلدینگ باشید تا به معرفی این شهر زیبا بپردازیم تا در صورت نیاز در تور قوبا ا آن استفاده کنید.

تصویری از هتل قوبا پالاس

تصویری از هتل قوبا پالاس

این شهر بناها و اثار تاریخی فراوانی از جمله مسجد جومه، قلعه نظامی گیلگیلچای و همچنین آرامگاه های بسیاری را در خود جای داده است.در تور قوبا،یافتن بناهای تاریخی را می توانید با سر زدن به حمام محلی، گرمابه ای که توسط الکساندر دوماس که در سفری در این منطقه از انجا بازدید کرده بود و پل اجری زیبایی که در سال ۱۸۹۴ ساخته شده بود و از جمله اثار دست نخورده این منطقه می باشد اغاز کنید.

تصویری از مسجد جمعه در شهر قوبا

تصویری از مسجد جمعه در شهر قوبا

سالیانه عده ی زیادی از مردم در سفرشان به کشور آذربایجان به قوبا سفر می کنند. شهر قرمز اخرین باقی مانده از جامعه یهود زیستگاهی منحصر به فرد با زبان و فرهنگ یهودیان می باشد. خینالوگ با ارتفاع ۲۳۵۰ متر از سطح دریا مرتفعترین دهکده آدربایجان می باشد. این دهکده تقریبا در تمام طول تاریخ خود از سایر بخش های جهان به دلیل ساختمان های سنگی منحصر به فرد و گویش خاص خود متمایز بوده است.

تصویری از روستای قرمز در شهر قوبا

تصویری از روستای قرمز در شهر قوبا

همچنین قوبا به عنوان محلی برای لذت بردن از چشم اندازهای زیبای کشور اذربایجان شهرت خاصی دارد. سالیانه در فصل زمستان گردشگران زیادی با تور اسکی شاهداغ به پیست اسکی شاهداغ ، پیست اسکی در سطح جهانی با بهترین کیفیت در فصل زمستان سفر می کنند. در فصل تابستان نیز، مردم از سرتاسر اذربایجان از گرما به خنکای دامنه ی کوه جایی که جنگل ها و رودخانه ها فضایی فوق العاده را ایجاد میکنند می روند.فرش های قوبا با بهره گیری از ایده هایی از طبیعت و طرح های هندسی و تنوعی بی نظیر از رنگ ها ی زیبا گردشگران زیادی را به این منطقه جذب میکند. در سال های اخیر کارگاه های فرشبافی در قوبا با هدف زنده نگه داشتن این هنر قدیمی شروع به کار کرده اند.

استحکامات نظامی چیراق قلعه (برج روشنایی)، قوبا

درست در نزدیکی کوه های مرتفع، خرابه های چیراق قلعه که روزی یکی از بناهای ارزشمند سیستم دفاعی کشور محسوب می شد، قد علم کرده است. این بنا به شکل یک مثلث نا متقارن است. از سمت شمال شرق دیوار این استحکامات توسط یک خندق عمیق محافظت می شد. مابقی قسمت های آن دارای دیوار هایی ضخیم و مرتفع بوده است.پیشنهاد می دهیم در تور قوبا،حتما از این بنای تاریخی دیدن کنید.

تصویری از چیراغ قلعه در شهر قوبا

تصویری از چیراغ قلعه در شهر قوبا

امروزه تنها ویرانه هایی از آن برجای مانده است. این برج،بارها و بارها به عنوان هشداری برای خطر مورد استفاده قرار گرفته است. اتشگاه هایی در بلندای برج ها قرار داشته بود که تا کیلومترها قابل مشاهده بود. به این ترتیب این برج به عنوان مهمترین ابزار اطلاع رسانی تلقی می شد.

مسجد دژوما (Dzhuma Mosque)

این مسجد در قرن ۱۹ بنا شده است. این ساختمان تنها مختص منطقه قوبا احداث شده است. طراحی این بنا تنها مختص منطقه قوبا می باشد.طرح آن شبیه استوانه ای تراش خورده است که از دور به شکل یک ۸ ضلعی متقارن به چشم می خورد. نمای داخلی مسجد متشکل از یک فضای بزرگ است که با گنبدی عظیم مزین شده است. پس از احداث این مسجد، مساجد دیگر با همان طراحی یکی پس از دیگری در آذربایجان ساخته شدند.

استحکامات نظامی گیلگیلچای (Gilgilchay Fortress)

یکی از مهمترین بناهای تاریخی در قلمرو قوبا دیواره قلعه گیلگیلچای است که در قرن ۴-۵ در دوران ساسانیان توسط ایرانیان احداث شد. این قلعه مقتدر قسمت عظیمی از منطقه ای در نزدیکی رودخانه گیلگیلچای را پوشش داده بود. بخش های باقی مانده از این قلعه گواه این موضوع هستند که این قلعه نقش مهمی و اساسی در استحکامات این منطقه ایفا کرده است.دیوار های این قلعه حدود ۶ متر ضخامت و ۹ متر ارتفاع داشته است. همچنین در این قلعه برج های متعددی با ارتفاع بیش از ۱۵ متر با فاصله ۱۵ تا ۲۰ متری از یکدیگر قرار داشته اند.

تصویری از قلعه گیلگیلچای

تصویری از قلعه گیلگیلچای

بازدید از خینالوگ (khinalug) در تور قوبا

در تور قوبا،حدود یک ساعت رانندگی در جاده ی جدید قوبا شما را به خینالوگ، قدیمی ترین دهکده آذربایجان میرساند. ارتفاع ۲،۲۰۰ متر از سطح دریا این دهکده را تبدیل به محلی خاص و منحصر به فرد با فرهنگ و حتی زبانی متمایز کرده است. مردم این دهکده خود را نوادگان نسل حضرت نوح می دانند. این دهکده قدمتی ۵۰۰۰ ساله دارد. به دلیل وجود کوهستان و صخره های صعب العبور برای قرن های متمادی ارتباط مردم این منطقه با سایر تمدن ها محدود و تقریبا غیرممکن بوده است. به همین دلیل آنها قادر به حفظ فرهنگ، اداب و رسوم و زبان منحصر به فردشان که به هیچ خانواده زبانی دیگری تعلق ندارد بوده اند.

تصویری از روستای خینالوگ

تصویری از روستای خینالوگ

جمعیت این منطقه حدود ۲۰۰۰ نفر می باشد که به ۴ خانواده اصلی تقسیم می شوند. هر خانواده مزار خانوادگی و همچین طرح فرش و نحوه لباس پوشیدن خاص خود را دارند. امروزه مردم این منطقه پیرو دین اسلام می باشند اما پیش از گرایش به اسلام زرتشتی بوده اند.مردم خینالوگ خانه هایشان را بر فراز خانه های دیگران می سازند به این ترتیب که پشت بام یک خانه حیاط خانه دیگری است. حدود ۳۶۰ خانه سنگی در این منطقه موجود است که که هریک قدمتی بیش از ۲۰۰-۳۰۰ سال دارند.

تصویری از خانه های روستای خینالوگ

تصویری از خانه های روستای خینالوگ

پنجره ها با شایی از جنس پلی اتیلن پوشیده شده و در سقف خانه ها دودکشی قرار داده شده که از طریق آن با همسایه ها ارتباط برقرار می کردند. دیوارها و کف زمین با فرش های رنگارنگ و زیبا پوشیده شده است که نه تنها زیبایی چشم نوازی را به وجود می اوردند بلکه محافظی در برابر سرما نیز هستند.

فصل زمستان معمولا زود شروع می شود و سرمای فراوان به همراه دارد به طوری که گاهی دما تا منفی ۳۰ درجه کاهش پیدا می کند. خاک این منطقه سنگلاخ و بی حاصل است اما مردم توانسته اند به پرورش پیاز و سیب زمینی، خیار و گوجه در نواحی اندکی بپردازند. حیواناتی از قبیل گاو و بز در این ناحیه نگهداری می شوند اما پرورش و نگهداری گوسفندان در فصل زمستان تقریبا غیرممکن است.غذاهای مصرفی مردم خینالوگ را مواد ساده ای از قبیل سبزیجات، نان، شیر، پنیر، عسل کوهی و گوشت خشک شده بز که در فصل پاییز تهیه می شود، تشکیل می دهند.

ساکنین این منطقه عموما مذهبی هستند. مکان های مقدس فراوانی از قبیل مقبره ها، غارها و مکان های باستان شناسی کشف نشده ای در نزدیکی خینالوگ یافت می شود. برخی از انها در قرون وسطی به وجود امده اند. باستان شناسان قادر به شناسایی مکان هایی از قبیل مقبره حیدر نبی (Hydyr Nebi Tomb)، مسجد شیخ شلبوزا (Sheikh Shalbuza Mosque)، مسجد ابومسلم ( Abu Muslim Mosque) بوده اند.

با احداث جاده ای مسطح در سال ۲۰۰۶ زندگی محلی در این منطقه دستخوش تغییرات گشت. گردگشگران تور قوبا فرصت بازدید از این منطقه و بومیان فرصت سر زدن به دنیای بیرون از محل زندگیشان را پیدا کردند. امروزه تعداد زیادی از مردم خینالوگ مسلط به زبان اذری و حتی روسی هستند. موارد مصرفیشان را از قوبا تهیه میکنند و با پذیرای گردشگرانی هستند که مایلند این دهکده منحصر به فرد را بیشتر بشناسند. در سال ۲۰۰۷ خینالوگ به عنوان اندوخته ای تاریخی، باستان شناسی و مردم شناسی معرفی شد.

آرامگاه های اگبیل (Mausoleums of Agbil)

منطقه معروف اگبیل در قوبا جاییست که ۳ مقبره قرون وسطایی از قرن ۱۶ در انجا یافت شده است. دو مقبره با طراحی سنتی به شکل مثلث و اما دیگری با طراحی کاملا متمایز به چشم می خورد. این ساختمان اجری کوچک که از اجرهای پخته ساخته شده است بر روی سحطی ۸ ضلعی قرار گرفته است. نمای بیرونی ان به شکل یک ساختمان ۸ ضلعی با گنبدی مرتفع و دروازه ای عریض به چشم میخورد اما داخل ساختمان تنها یک اتاق مربع شکل است.

تصویری از آرامگاه اگبیل

تصویری از آرامگاه اگبیل

بازدید از روستای قرمز(Red Town) در تور قوبا

درست مقابل رودخانه کودیال (kudyal River) روستای قرمز، بزرگترین اقامتگاه کوهستانی یهودیان در دوران شوروی سابق می باشد. می توان گفت که این روستا تنها منطقه ی خارج از اسراییل و امریکا است که تمام سکنه ان را یهودیان تشکیل می دهند. یهودیان این منطقه به نوع خاصی از دین یهود که متشکل از پیمان نامه یهودی و برخی ایین های سنتی می باشد گرایش دارند. زبان گویش این مردم نیز زبانی خاص از یکی از خانواده های قدیمی زبان فارسی می باشد.

تصویری از روستای قرمز در شهر قوبا

تصویری از روستای قرمز در شهر قوبا

برای مدت نسبتا طولانی جوامع یهود در ایران اقامت داشتند اما پس از نابودی حکومت های انها توسط نادر شاه افشار در قرن ۱۸، آن ها ملزم به یافتن مکانی جدید برای اقامت شدند. در ان زمان حسین علی خان که در نواحی اذربایجان حکمرانی می کرد، حضور یهودیان را در این منطقه پذیرفت و ان ها را در قوبا مستقر کرد. در سال ۱۷۳۱ تمام مردم یهود در سرتاسر خطه آذربایجان به این منطقه مهاجرت کردند. و پس از ان به دلیل رنگ قرمز سقف خانه های ان منطقه، روستای قرمز نامیده شد. از ان پس این منطقه رشد کرد و یهودیان توانستند فرهنگ، سنت ها و حتی زبان خاص خود را حفظ کنند.

موقعیت مناسب روستای قرمز در نزدیکی جاده های تجارت، حمایت خان های قوبا از انها و خاک حاصلخیز این منطقه بستر رشد را برای یهودیان فراهم اورد. با احداث اولین پل چوبی بر روی رودخانه کودیال (kudyal River) در سال ۱۸۵۱ دامنه ی تجارت بین یهودیان و مسلمانان قوبا گسترش پیدا کرد.حدود ۳ هزار سال بعد، این روستا نه تنها دست نخورده باقی مانده بود بلکه به یکی از بناهای تاریخی منطقه که از ان محافظت می شد تبدیل شده بود. تاریخ غنی و میراث این منطقه نسبتا نظر کوچک گردشگران زیادی را از سرتاسر دنیا جذب کرده است.

مسجد سکینه خانم (sakina-Khanum Mosque)

این مسجد در سال ۱۸۵۴ توسط خانمی به نام باکی خانوف (Bakikhanov)، نویسنده و محقق سرشناس اذربایجانی، برای یادبود همسرش بنا گردید. این ساختمان تماما از اجرهای قرمز ساخته شده و به شکل یک استوانه شیاردار است. در قسمت هریک از برش ها یک پنجره به شکل نیم دایره ای قوس دار وجود دارد. از بالای این ساختمان گنبد فلزی سفید رنگی به شکل یک چندضلعی تراش خورده به چشم می خورد. قسمت بالای گنبد با یک تیر ظریف و زیبا مزین شده است.

تصویری از مسجد سکینه خانم

تصویری از مسجد سکینه خانم

آرامگاه شیخ جنید (Sheikh Juneid Mausoleum)

در منطقه قوبا در نزدیکی مرزهای اذربایجان، روستایی به نام خذرا (Khazra) وجود دارد. این روستا برای ارامگاه تاریخی که از قرن ۱۶ در انجا وجود داشته است شهرت فراوان دارد. شیخ جنید از نوادگان نسل موسسان سلسله صفویه می باشد. وی در سال ۱۴۵۶ در جنگ با شیروان شاه اول به قتل رسید. برادرش او را در روستایی که امروزه به نام خذرا شناخته می شود به خاک سپرد.پیشنهاد می دهیم در تور قوبا،از این بنا دیدن کنید.

آرامگاه شیخ جنید

آرامگاه شیخ جنید

صدها سال بعد، نواده جنید، شاه طهماسب اول مقبره بی نظیر مربعی شکلی با دیوار هایی به بلندی ۱.۵ متر و مزین با کاشی های اب و بنفش را بر روی ارامگاه وی بنا کرد. در مرکز این ارامگاه گنبدی به بلندای ۱۵ متر قرار داده شده است. فضای داخلی ساختمان عظمت و اقتدار خاصی را به رخ می کشد.گفته می شود که در قرن ۱۶ بقایای شیخ جنید به اردبیل انتقال داده شده است. علی رغم این شایعات سالانه مردم زیادی از سرتاسر دنیای اسلام برای دیدن این ارامگاه به این منطقه سفر می کنند.

ارامگاه شیخ یوسف (Sheikh Yusif Mausoleum)، قوبا

در شمال شرقی قوبا شهری به نام چاخماز(Chachmaz) وجود دارد. در حوالی این شهر یکی از قدیمی ترین ارامگاه های اذربایجان، ارامگاه شیخ یوسف که مربوط به قرن ۱۵-۱۷ می شود به چشم می خورد.این ساختمان از اجرهای مربعی شکلی ساخته شده است. نمای خارجی این ساختمان با دیواره های مشبک که سایه ی زیبایی را به وجود می اورند پوشیده شده است.شواهدی مبنی بر این موضوع که دقیقا شیخ یوسف چه کسی بوده است و چرا شهرت دارد وجود ندارد اما وجود مقبره شگفت انگیز وی دلیلی بر هویت ارزشمند او و معماری بی نظیر قرون وسطی می باشد.

موفق باشید.

ثبت دیدگاه

خبرنامه

عضویت در خبرنامه

دریافت اخبار و کدهای تخفیف ویژه