کاخ شیروانشاهان باکو

صفحه نخست وبلاگ کاخ شیروانشاهان باکو

کاخ شیروانشاهان و اطلاعات مفید درباره آن

شهر قدیمی باکو،به عنوان گنجی ارزشمند در تاریخ آذربایجان به حساب می آید.ساختمان های سنگی آن و خیابان های کوچک، اسرار هایی را که هنوز کشف نشده اند نگه می دارد.شاهکار معماری قدیمی شهر، غنی در تاریخ اما با سوالاتی مواجه است که هنوز بدون پاسخ ندارد، که آیا اقامت قرون وسطایی حاکمان شیروان، کاخ شیروانشاهان بوده است؟ - ما در این مقاله قصد داریم به بررسی کاخ شیروانشاهان بپردازیم.در ادامه با باکوهلدینگ باشید.

[fvplayer src="http://videos.bakuholding.com/baku%20sights/shirvanshahs%20palace.mp4"]

ایالت شیروان

حکومت شیروانشاهان در سال 861 تشکیل شد و به طولانی ترین دولت در شمال آذربایجان تبدیل شد.اولین سلسله ای از ایالت شیروان، سلسله مازیادی (861-1027) بود که توسط مهامد بن یزید، معاون ارشد عرب که در شمخانی زندگی می کرد، تاسیس شد.پایتخت این ایالت، شهر شمخانی بود.در نیمه اول قرن 11، سلسله مازیادی توسط سلسله کسرانی (1028 تا 1382) جایگزین شد. ایالت شیروان تحت شروانشاهان، منوچهر سوم و پسرش آخسیتان شکوفا شد. آخرین حاکم در این سلسله Hushang بود. سلطنت او محبوب بود و هوشنگ در یک شورش کشته شد.سلسله دربندی (1538-1388)، که توسط ابراهیم اول (1317-1382) تاسیس شد، بعدها به جای سلسله کسرانی جایگزین شد.

تصویری از کاخ شیروانشاهانباکو به پایتخت شیروان تبدیل می شود

قرن بیستم دوره ای برای احیای اقتصادی و فرهنگی شیران بود. از آنجا که این زمان صلح در شیران بود، پیشرفت عمده در هنر، معماری و تجارت صورت گرفت. شمخانی در آغاز قرن باقی مانده سرمایه شیروان بود، اما یک زلزله و حملات مداوم توسط کیپچاک ها، مردم ترک، منجر شد که پایتخت به شهر باکو منتقل شود.شهر باکو پایتخت کشور در زمان حکومت شیروانشاه خلیل الله اول (1417-62) و پسرش فرخ یاسر (1462-1500) بود.

در حالی که تنش در شمخانی ادامه یافت، باکو در یک محیط نسبتا آرام توسعه یافت. شناخته شده است که دیوارهای قوی قلعه در اوایل قرن 12 در باکو ساخته شده است. پس از اینکه پایتخت به باکو منتقل شد، کخ شیروانشاهان در بالاترین نقطه شهر قرار گرفته بود، که در آن زمان یکی از پرجمعیت ترین مناطق بود. مجموعه کاخ ها شامل نه ساختمان می شود - خود کاخ، دادگاه، آرامگاه درویش، دروازه شرقی، مسجد شاه، مسجد کی قباد، آرامگاه قصر، حمام و مخزن.

ساختمان های این مجموعه در سه حیاط واقع شده اند که در سطوح مختلف قرار دارند، 5.6 متر بالاتر از یکدیگر. از آنجا که کاخ بر روی زمین ناهموار ساخته شده است، هیچ طرح معماری منظمی ندارد.کاخ شیروانشاهان در اواخر قرن نوزدهم ساخته شده است.کل مجموعه از سنگ آهک ساخته شده است. بیش از تمام ساختمان ها، خود کاخ در طول سال ها بیشترین سایش و رنج را تجربه کرده است. کاخ در سال 1500 پس از فرخ یاسر در جنگ بین شیروان و شبه نظامیان صفوی به قتل رسید.از آنجایی که امپراتوری ایران و عثمانی برای قدرت در قفقاز جنوبی جنگ میکردند، دولت شیروان، در نقطه عبور از مسیرهای مختلف کاروان، از حملات مکرر رنج برد. درنتیجه، کاخ بارها و بارها به شدت آسیب دیده است. اثبات این است که دروازه مراد در زمان حکومت عثمانی ساخته شد.

تصویری قدیمی از کاخ شیروانشاهاندر 10 فوریه 1828 کشور آذربایجان توسط روسیه اشغال شد. کاخ شیروانشاهان به عنوان مقر ارتش روسیه تبدیل شد و بسیاری از ساختمان های کاخ نابود شدند. در سال 1954، مجموعه قصر شیروانشاهان، به یک مجتمع فرهنگی و معماری تاریخی تبدیل شد. در سال 1960، مقامات جمهوری شوروی تصمیم به ترویج کاخ ​​به عنوان یک بنای معماری کردند.

ساختمان کاخ شیروانشاهان

محل قصر شیروانشاهان امروزه یک ساختمان دو طبقه در شکل مستطیل است. به منظور فراهم آوردن نور بهتر کاخ، بخش جنوب شرقی ساختمان در سطوح مختلف ساخته شده است. در ابتدا 52 اتاق در کاخ وجود داشت که 27 اتاق در طبقه همکف و 25 اتاق در طبقه اول قرار داشتند. شاه و خانواده اش در طبقه بالا زندگی کردند، در حالی که بندگان و دیگران در طبقه پایین زندگی می کردند.

تصویری از داخل کاخ شیروانشاهانآرامگاه ساخته توسط شیروانشاه فرخ یاسر (همچنین به عنوان دادگاه یا دیوانخانه شناخته می شود)

قبر شیروانشاه فرخ یاسار در حیاط بالای مجتمع کاخ ساخته شده است. سمت شمالی آن و یکی از گوشه های آن، در ساختمان مسکونی قرار دارد. این آرامگاه از یک روتین هشت ضلعی تشکیل شده است. سالن هشت ضلعی آن توسط یک بالکن باز است. بالکن دارای نه ستون است که هنوز پایتخت اصلی آنها است.

تصویری از دیوانخانه در کاخ شیروانشاهانطرف بیرونی ستون ها دارای یک سنگ با تصویر کبوتر، نماد آزادی و دو قطعه سنگ است که آب را از بین می برد. بعضی از محققان معتقدند که این ساختمان برای پذیرش و دادرسی رسمی مورد استفاده قرار گرفته و آن را به دادگاه می نامد. کار معماری در آرامگاه کامل نشده است. آرامگاه یکی از بهترین نمونه های معماری قرون وسطی در نظر گرفته شده است نه تنها در آذربایجان بلکه در کل خاورمیانه.

آرامگاه درویش

آرامگاه درویش در قسمت جنوبی واقع شده است. برخی از مورخان معتقدند که این آرامگاه سید یحیی باقوی، محقق سلطنتی و ستاره شناس تحت خلیل الله است. سایر مورخان می گویند که تمام ساختمان های در حیاط پایین کاخ، از جمله آرامگاه درویش، بخشی از یک پیچیده ای که در آن زندگی می کردنداست. اما شواهد کمی برای این وجود دارد.

تصویری از آرامگاه درویش در کاخ شیروانشاهان

مسجد کی قباد

در حال حاضر مسجد کی قباد که به عنوان دادگاه یا دیوانخانه شناخته می شد، یک مسجد جامع مدرسه بود که به آرامگاه درویش پیوست.این آرامگاه در قسمت جنوبی مسجد واقع شده است. مسجد شامل یک سالن نماز مستطیل شکل و یک راهرو کوچک در مقابل آن بود. در مرکز سالن چهار ستون از گنبد حمایت میکند.

دروازه شرقی

دروازه شرق یا دروازه مراد جزء پیچیده ای است که به قرن شانزدهم می رسد. دو مدال در قسمت بالایی دروازه Murad دارای کتیبه می باشند: "این ساختمان تحت سلطنت مراد سوم و تنها بر اساس نظم Racab Bakuvi در سال 994 ساخته شده است" (1585-86).

تصویری از دروازه مراد در کاخ شیروانشاهانآرامگاه شیروانشاهان

دو ساختمان در حیاط پایین آرامگاه و مسجد شاه وجود دارد. دیوارهایی دور حیاط پایین را محاصره می کند و از ساختمان هاب دیگر جدا میسازد. هنگامی که شما به مقبره از بالا نگاه می کنید، می توانید ببینید که آن مستطیل شکل است، تزئین شده با ستاره حک شده و با گنبد هشت ضلعی تکمیل شده است. در حالی که این آرامگاه در حال ساخت بود، کاشیهای آبی رنگی در گنبد ستاره ای شکل قرار گرفتند.

یک کتیبه در ورودی می گوید: "محافظ دین، مرد پیامبر، سلطان شیران شاهنامه خلیل الله، ممکن است خداوند شاه را به عنوان دائم سلطنت خود برگزیند، دستور ساخت این آرامگاه نور برای مادر و پسر هفت ساله اش (ممکن است آنها در آرامش بمانند) 839 "(1435-36). نام معمار نیز بین کلمات "خدا" کاخ مسجد و "محمد" در کتیبه تزئینی دیگر در پورتال است که می تواند فقط با استفاده از آینه بخواند. این کتیبه می گوید: "خدا، معمار علی، محمد".

حمام کاخ شیروانشاهان

حمام کاخ در پایین ترین حیاط مجتمع واقع شده است. مثل همه حمام های قدیمی شهر، این یکی در زیر زمین ساخته شده است تا اطمینان حاصل شود که درجه حرارت در داخل ثابت نگه داشته شده است. با گذشت زمان سطح زمین افزایش یافت و به طور کامل آن را پوشانده بود. حمام با شانس در سال 1939 یافت شد. در سال 1953 بخشی از آن تمیز شد و در سال 1961 ترمیم و گنبد اصلاح شد. دیوارها در یکی از اتاق های جانبی کاشی های شیشه ای پوشانده شده اند و احتمالا این اتاق شاه بوده است.

تصویری از حمام کاخ شیروانشاهان

مخزن کاخ شیروانشاهان

مخزن، کاخ شیروانشاهان ،بخشی از یک سیستم توزیع آب زیرزمینی، در قسمت پایین بخش کاخ قرار داشت.آب از طریق لوله های سرامیکی که بخشی از خط لوله آب شاه است، از بخش بزرگی از شهر به داخل مخزن وارد شد. مخزن در زیر زمین قرار دارد و ورود آن به شکل یک پورتال است. پله های متعدد از ورود به ساختمان تا انبار وجود داشت. پیوند بین مخزن و حمام را می توان از لابی سمت چپ مشاهده کرد. مخزن در زمان بازسازی در سال 1954، کشف شد.

امیدواریم که این مقاله در سفر به باکو برای شما مفید واقع شود.خواهشمندیم برای  رزرو تور باکو و هتل های باکو با ما در تماس باشید.ما میتوانیم به عنوان کارگزار باکو راهنمای خوبی برای شما باشیم.

موفق باشید.

ثبت دیدگاه

عضویت در خبرنامه

دریافت اخبار و کدهای تخفیف ویژه