آتشفشان های قوبوستان

صفحه نخست وبلاگ آتشفشان های قوبوستان

بازدید از آتشفشان های قوبوستان

در حالیکه باکو در حال خرج کردن مقدار زیادی پول برای پروژه‌های معتبر و پیست های اتومبیلرانی است، جاذبه های توریستی کمتر شناخته شده آذربایجان آنقدرها هم پر زرق و برق نیستند. راننده تاکسی ها و ساکنین همه چیز را درباره آنها می‌دانند، اما به نظر می رسد آنقدر مهم نیستند که که بخواهند برای جذب توریست پولی خرج این مکان ها کنند.نقطه مورد نظر: آتشفشان های قوبوستان که فقط یک جاده خاکی به آنها می رسد بدون اینکه در هیچ جایی علائمی برای این جاذبه توریستی نصب شده باشد.

[caption id="attachment_3989" align="aligncenter" width="1024"]تصویری از منطقه قوبوستان تصویری از طبیعت قوبوستان[/caption]
از زبان یک گردشگر :
در واقع جاده به علت بارانی که چند روز پیش آمده بود به حدی بد بود که راننده تاکسی توقف کرد و گفت دیگر نمی تواند بالا برود. ماشین دیگر نمی توانست بالا برود پس ما مجبور شدیم بقیه راه را پیاده طی کنیم. پس راننده تاکسی ما را وسط ناکجا آباد با زمین گلی پیاده کرد و به ما گفت:" همین مسیر را ادامه دهید." و این "همین مسیر را ادامه دهید" تقریبا ۲ تا ۳ کیلومتر راه بود به همراه یک جستجوی ناکام بر روی گوگل مپ برای ناحیه ای که حتی بر روی نقشه مشخص نشده بود.“ولی این گل ها خیلی تمیزند"

بله، این یک آتشفشان است، و همانطور که از زاویه عکس مشخص است از قد یک شخص کوتاه تر هستند. آنها انقدر دوست داشتنی که وقتی می شنوید که انفجار بعضی از آتشفشان های بزرگتر باعث تلفات انسانی و حیوانی می شوند،شگفت زده می شوید. ولی آتشفشان های قوبوستان کوچک و دوست داشتنی هستند.همچنین در روزهای ابری به شکل زیبایی مشکی به نظر می رسند.

آتشفشان های قوبوستان خیلی جوشان هستند

واقعاً در اطراف این مکان هیچ چیز وجود ندارد. هیچ پیاده‌روی، علائمی، سطل زباله‌ای و یا نشانه ای از حضور انسان وجود ندارد به جز رد پاهایی که به زودی با جریان گل بعدی ناپدید خواهند شد. من نمی دانم چطور ممکن است این جاذبه توریستی این جا باشد و هیچکس برای ورود از شما پولی دریافت نکند. برای من که بد نبود و شکایتی ندارم. البته به جز جاده. تنها صدایی که در این منطقه شنیده می شود صدای فوران است، که صدای خیلی عجیبی دارد.حس عجیبیست که در سکوت مطلق قدم بزنید و تنها صدایی که به گوشتان می رسد صدای فوران کردن  باشد.

[caption id="attachment_3990" align="aligncenter" width="1024"]تصویری از آتش فشان های قوبوستان آتش فشان های قوبوستان[/caption]

این گل ها از اعماق زمین بیرون می آیند، جایی در اعماق زمین که آب با دمای بالا به جوش می آید، با خاک و مواد معدنی ترکیب میشود و راه خود را به سطح زمین پیدا میکند. و از چاله های کوچکی مثل تصویر زیر بیرون میزند.متاسفانه موفق نشدم که دقیقا از یک حباب تشکیل شده بر روی این چاله عکس بگیرم. این حباب ها خیلی جذاب بودند. بعضی از گل فشان ها دائماً در حال حباب درست کردن بودند و حس چکه کردن شیر آب را برایم تداعی می‌کرد. و این یعنی همه جا پر از گل است و بهتر است کفش مناسب همراه داشته باشید.

بعد از اینکه چند باری کفشهایم در گل گیر کردند و پاهایم از کفش در آمدند، خیلی خوشحال شدم که توانستم بدون اینکه پاهایم را روی گل بگذارم دوباره کفش هایم را بپوشم. همین پیروزی های کوچک در زندگی است که به شما حس زنده بودن می دهند.شما در تمام آذربایجان می‌توانید گل افشان پیدا کنید چون به طرز عجیبی ۴۰% از آنها دقیقا در آذربایجان قرار دارند. اما احتمالاً این نقطه اطراف قوبوستان به علت نزدیکی به باکو در دسترس ترین مکان است.

اما از آنجایی که جاده بسیار وحشتناک است و به محض باریدن باران بدتر هم خواهد شد و همچنین امکان رفت و آمد با اتوبوس وجود ندارد بهتر است به دنبال یک تور تاکسی سازمان یافته یا چیزی شبیه به آن بگردید تا بتوانید به راحتی از این مکان دیدن کنید. اصولاً هتل ها راننده هایی دارند که این کار را انجام می دهند و یا می توانید خودتان از یک راننده تاکسی بپرسید تا شاید او شما را راهنمایی کند.در ضمن در مسیر آتشفشان های قوبوستان چند مکان دیدنی دیگر هم وجود دارد که بازدید از آنها خالی از لطف نیست. جذاب ترین آنها جاییست که پتروگلیف قرار دارد.

مطمئنم بچه ها هم هر سال چند حکاکی جدید به این مجموعه اضافه می‌کند.در تمامی این صخره ها حکاکی های باستانی وجود دارد. و بسیار جالب است که می‌توانید به دنبال آنها بگردید و آنها را پیدا کنید.اگر واقعا می‌خواستند در کار هنری شان موفق شوند بهتر بود بیشتر به جزئیات توجه می‌کردند.این مکان بسیار مشهور است و پیشنهاد میدهیم در تور باکو به این مکان بروید.همچنین یک موزه زیبا با آثار هنری و اطلاعات باستان شناسی دارد و شما می توانید در مورد جزئیات هر اثر اطلاعاتی کسب کنید. و همینطور یک پارک زیبا با چشم اندازی فوق العاده دارد. بچه های زیادی برای بازدید از طرف مدرسه به اردو آورده میشوند.

  [caption id="attachment_3991" align="aligncenter" width="1024"]درب ورودی قوبوستان درب ورودی قوبوستان[/caption]

با کمی فاصله میتوانید نقاشی های باستانی رومی آن را پیدا کنید. این مکان به این علت مشهور است که شرقی ترین قسمت تمدن روم بوده است.کشور گشایی رومیان واقعا قابل ستایش است.شاید خیلی برای شما جذاب نباشد ولی به هر حال در مسیر شما قرار دارد و آنچنان طول نمی‌کشد اگر بخواهید قبل از رفتن از ماشین پیاده شوید و یک عکس بگیرید.در تور زمینی باکو میتوانید این مکان را مشاهده کنید.

در مسیر برگشت،نزدیک به باکو دو مکان دیدنی وجود دارد که ارزش وقت گذاشتن را دارند. اولی منطقه نفتی جیمز باند است که البته به اندازه فیلم های جیمز باند هیجان انگیز نیستند در واقع فقط یک منطقه نفتی هستند که از آن ها برای فیلمبرداری فیلم "دنیا کافی نیست" استفاده شده است. ولی احتمالا وقتی از بازدید گل فشان ها برمی گردید به اندازه کافی دکل نفتی دیده اید و شاید دیگر اهمیتی نداشته باشد.مکان دوم که شاید برای شما هم جذاب تر باشد مسجد بی بی هیبت است.خیلی زیباست.

تصویری کلی از مسجد بی‌بی‌ هیبت در آتشفشان های قوبوستانو دوباره باید بگویم که این چیزی نیست که شما بخواهید به خاطر آن این مسیر را طی کنید، اما در واقع این مسجد دقیقا در راه برگشت شما قرار دارد و بسیار زیباست. حیاط این مسجد بر روی صخره ها ساخته شده است و باعث می شود دید منطقه توسط یک اسکله کشتی مدرن خراب نشود.بسیار پر تردد است.

من احساس می کنم ترکیب بین مکان های تاریخی و دنیای مدرن در آذربایجان بسیار هماهنگ است. صنعت مدرن مثل پس زمینه ای در این کشور باستانی با گذشته ای سنتی و مذهبی هماهنگی زیبایی را ایجاد کرده است.آتشفشان های قوبوستان در واقع یکی از مکانهای مورد علاقه در آذربایجان است.

ثبت دیدگاه

عضویت در خبرنامه

دریافت اخبار و کدهای تخفیف ویژه